Hanzlickova-min.png

Zápasnice Adéla Hanzlíčková je první ambasadorkou 100 let českého sportu

Zápasnice Adéla Hanzlíčková je první ambasadorkou 100 let českého sportu

Projekt 100 let českého sportu oslavuje nejen historii českého sportu u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu, ale také jeho současnost. Naším cílem také je, abychom ukázali dětem a mladým lidem úspěšné sportovce a jejich příběhy. Abychom jim ukázali jejich cestu ke sportovním vrcholům, jejich sportovní začátky i nezdary, které museli překonávat. Nezaměřujeme se přitom jen na sportovce z takzvaných velkých sportů, které zná prakticky celý svět. Chceme představit také sportovce z menších sportů, kteří v nich něčeho velkého dosáhli nebo ještě mohou dosáhnout.

Úvodní část projektu 100 let českého sportu je soutěž, ve které žáci základních a středních škol hledají ve svém kraji a píší projekty o sportovcích, sportovních událostech, rekordech, fair play činech a dalších. Vytvářejí tím zároveň nominace v osmi kategoriích, ve kterých proběhne v září a v říjnu tohoto roku anketa pro širokou veřejnost. A jelikož soutěž škol je rozdělena podle krajů, připravujeme pro každý kraj jiného sportovního ambasadora. Tím prvním, kterého vám chceme představit, je třiadvacetiletá zápasnice ve volném stylu Adéla Hanzlíčková.

Jejím „revírem“ je Jihomoravský kraj, jelikož pochází z malé obce Česká nedaleko Brna. V jihomoravské metropoli pak navíc na Základní škole Horácké náměstí poprvé zjistila, co je to zápas řeckořímský a volný styl, když začala chodit do sportovní třídy zaměřené právě na tento tradiční úpolový sport, který byl součástí už antických olympijských her. A v Brně ji také později jako téměř dospělou zápasnici bez jakýchkoliv ambicí objevil její současný trenér Milan Hemza a přivedl ji do Prahy do Centra sportu Ministerstva vnitra ČR.

Jde o velmi zajímavou a klíčovou část Adélina příběhu. „Zápas jsem si zamilovala pro jeho rozmanitost, navíc jsem vyrůstala většinou mezi chlapci, byla zvyklá se prát, a tak mi tento sport vyhovoval. Ještě jako kadetka v roce 2010 jsem vybojovala bronz na mistrovství Evropy. Jenže pak přišel věk, kdy mě mnohem více lákal čas s kamarády, diskotéky a zábava. Zápasu jsem moc nedávala a na čas jsem s ním dokonce skončila. Kdyby si mě nevšiml na tréninku reprezentační trenér Hemza a nedal mi šanci, přišla bych ve svém životě o hodně,“ vzpomíná Adéla. A má pravdu, protože pod vedením trenéra Hemzy se z ní během pár let stala největší hvězda českého zápasu.   

Adéla Hanzlíčková v roce 2014 vybojovala stříbro na mistrovství Evropy juniorek, o rok později byla v nové věkové kategorii do 23 let opět druhá. A stejnou medaili pak ze stejného šampionátu přivezla ještě dvakrát (2016 a 2017). Loni v listopadu navíc přivezla bronz z mistrovství světa do 23 let. Všechny tyto medaile ale možná ještě převyšuje splnění snu, který má snad každý sportovec. Adéla se totiž v roce 2016 díky dodatečné nominaci kvalifikovala na olympijské hry v Rio de Janeiru. Stala se tak první českou zápasnicí, která startovala pod pěti kruhy. A i když se jí turnaj nepovedl a vypadla v prvním kole, olympijskou účast už jí nikdo nikdy nevezme.

A proč se Adéla stala ambasadorkou projektu 100 let českého sportu v Jihomoravském kraji? „Vidím kolem sebe, že zájem dětí o sport klesá. A to jak v tom, že samy nesportují, tak v tom, že se o něj ani pasivně nezajímají. Děti dnes mají spoustu možností, láká je samozřejmě internet a počítače. Přitom si myslím, že právě to, že uvidí sportovní vzory a budou obdivovat jejich úspěchy i celou jejich cestu, je může nakonec přivést i k aktivnímu sportování. Proto jsem neváhala a nabídku na to, abych se stala ambasadorkou projektu 100 let českého sportu, jsem hned přijala.“      

My děkujeme Adéle za její odpovědný a pozitivní přístup a těšíme se, až vám ji blíže představíme v dalších článcích i videích. A samozřejmě také na to, až vám oznámíme jména dalších našich ambasadorů!

P. Vurbs, 08.02.2018