O anketě

Co je projekt 100 let českého sportu?

Projekt vznikl jako oslava českého sportu u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu v roce 1918. Jeho primárním cílem je, aby si lidé připomněli významné české sportovce, výkony, události, rekordy i činy, a uvědomili si, že máme být (nejen) jako sportovní národ na co hrdí.

Dalším cílem projektu, který vymyslela a pořádá Asociace amatérských sportů ČR, z.s., je vzbudit zájem o sport mezi dětmi a mladými lidmi. Věříme, že pokud budou děti samy bádat v české sportovní historii, objeví samy pro sebe řadu vzorů, které je přivedou i k vlastním sportovním výkonům.

Projekt 100 let českého sportu je proto ve své první fázi určen pro všechny základní a střední školy a je pojat formou soutěže, kdy školy probádávají historii českého sportu ve svém okolí či v kraji a vytváří nominace pro dané kategorie.

Projekt mapuje historii i současnost českého sportu a má především vzdělávací funkci, kdy z nominovaných projektů následně vznikne kronika a naučná aplikace pro školy i veřejnost.

V jakých kategoriích se soutěží?

  • NEJ sportovec českého století (hlavní kategorie)
  • NEJ kolektiv českého sportu
  • NEJ sportovní událost
  • NEJ stavba českého sportu
  • NEJ osobnost českého sportu
  • NEJ rekord českého sportu
  • NEJ výrok či gesto českého sportu
  • NEJ vynález či inovace v českém sportu

Jak proběhla anketa?

Soutěžní fáze pro základní a střední školy probíhala od začátku února do konce června tohoto roku. Poté přišlo na řadu vyhodnocování projektů v každé kategorii odbornou komisí a vytvoření nominací.

Během podzimu probíhala anketa pro širokou veřejnost, která rozhodla o vítězích v každé z osmi kategorií. Paralelně hlasovala také odborná porota, složená ze slavných sportovců, trenérů, funkcionářů i novinářů. Hlasovat bylo možné elektronickou formou zde na portálu projektu 100 let českého sportu.

Výsledky ankety jsou zveřejněny na webu v sekci Hlasování a na Facebooku 100 let českého sportu.