Pÿst-500x289.png

Projekt 100 let českého sportu odstartoval

V roce 2018 slavíme 100 let od vzniku samostatného československého státu. Období od roku 1918 do letoška je protkáno celou řadou historických událostí včetně těch tragických, ať už šlo o 2. světovou válku, komunistickou totalitu nebo okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Ale jsou tu také velké pozitivní milníky v čele s listopadem roku 1989 a pádem totality. 

Vedle těchto historických událostí se ale také odvíjela historie českého, respektive československého sportu. A stejně jako vývoj v českých zemích, i sportovní dění se vyvíjelo překotně, čeští sportovci zaznamenávali velké výhry, získávali tituly, účastnili se evropských i světových akcí. Vedle toho samozřejmě prohrávali, bojovali se zraněními, ale i nepřízní politické situace u nás i ve světě. 

Na mnohé tyto sportovce vzpomínáme dodnes a oslavujeme jejich tituly mistrů světa či medaile z olympijských her. Vzpomínáme na památná finále, úžasné světové šampionáty včetně těch domácích, pamatujeme si na velké akce domácí sportovní scény. V tabulkách jsou navždy zaznamenány rekordy českých sportovců i jejich skvělé výkony. 

Je ale také celá řada sportovců, trenérů, ale i funkcionářů, na které jsme téměř zapomněli. Jejich příběhy a činy jsou zapsány v různých místních kronikách, v archivech celostátních či regionálních novin, nebo dokonce přetrvávají jen ve vzpomínkách pamětníků.

A právě u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu, které letos Česká republika slaví, se rozhodla Asociace amatérských sportů ČR vytvořit projekt, který má hned několik cílů. Tím primárním je oslava českého sportu a jeho historie. Dalším cílem je znovuobjevit zapomenutá jména, výkony, události a činy českých sportovců, navíc se zapojením žáků základních a středních škol. Proto dne 1. února 2018 odstartovala soutěž pro tyto školy s názvem 100 let českého sportu. Úkolem žáků (za přispění jejich učitelů) je pátrat ve stoleté historii českého sportu v jejich kraji a zpracováním projektu v každé z osmi kategorií přispět k vytvoření unikátní ankety. V té budou následně hlasovat a rozhodovat veřejnost i odborníci. 

Více o soutěži a celém projektu si přečtěte ZDE

Tým 100let českého sportu, 08.02.2018