2.JPG

NEJ sportovní událost a role ivančické školy: Sportovky pro slucháčky – to byla bomba!

Role ivančické školy: 

     Ivančická škola patřila od počátku sportovních her mezi nejlepší. Osvědčila se nejen jako dobrý organizátor, ale také její sportovci byli dobře připraveni a velice často se umísťovali na předních místech nejen jako jednotlivci, ale také v kolektivních sportech. Výborný byl stolní tenis i házená, později basketbal. Poněkud slabší byly výsledky v plavání, protože škola neměla podmínky pro plavecký trénink. Dobrých výsledků dosahovali chlapci v malé kopané. Někteří z nich se dostali i do reprezentačního výběru České republiky a reprezentovali na světovém turnaji ve slovenském Prešově. A také na tomto turnaji patřili mezi nejlepší hráče. I v kategorii reprezentace dospělých se často objevují bývalí absolventi ivančické školy. Výsledky v kolektivních sportech ovlivňoval výběr z malého počtu žáků.

1964, Ivančice


Úspěchy ivančických žáků: 

     Bratři Roman a Petr Kautovi - Největších úspěchů však dosahovali žáci v jednotlivých atletických disciplínách. Zvláště úspěšní byli bratři Kautovi. Petr vytvořil ve svých patnácti letech dosud nepřekonaný rekord her ve skoku vysokém. V roce 1981 překonal v Pardubicích laťku o výšce 178 cm. O dva roky později vytvořil na Mistrovství Evropy v Ludwigshafenu světový rekord výkonem 203 cm a stal se mistrem Evropy. Úspěšně závodil i v naší lize mezi slyšícími a byl prvním neslyšícím sportovcem, který získal titul „mistr sportu“. 

Petr Kaut – 1983, světový rekord, NDR


   Neméně úspěšný byl i jeho starší bratr Roman, který soutěžil ve skoku vysokém, dalekém a hlavně v běžeckých disciplínách. V běhu na 1 500m vytvořil také světový rekord neslyšících. V běhu na 800m není jeho výkon (2:04,2 min.) z roku 1979 dosud překonán. Na CSH získal celkem pět zlatých a jednu stříbrnou medaili. Závodil za atletické kluby Ivančice, Brno a reprezentoval Jihomoravský kraj na celorepublikových závodech. Mnoho úspěchů dosahoval také v přespolním běhu. V roce 1981 byl vyhlášen nejlepším sportovcem okresu Brno – venkov. Dnes pracuje jako aktivní funkcionář Českého svazu neslyšících sportovců a je předsedou komise lehké atletiky téhož svazu. Ve sportovním klubu Brno vykonává funkci místopředsedy a současně je předsedou volejbalového klubu. Jeho bratr Petr je předsedou atletického klubu Brno.

Petr Kaut


     Radek Probošt - Je to velmi milý a sympatický člověk. Povídal si s námi o svém životě, vzpomínal na naši školu, učitele, vyprávěl o svých sportovních úspěších. Medailí má tolik, že je skladuje doma v krabicích a nemá vůbec přehled, kolik jich vlastně je. Prý to není důležité. Vede reprezentační mužstvo mužů ČR v kopané. Jak vidno, i po této stránce se bývalí žáci naší školy stále uplatňují. Radek Probošt reprezentoval ČR na olympiádách pro sluchově postižené. Z původních tří olympijských účastí byly nakonec pro nedostatek finančních prostředků jen dvě. Radek cestoval po světě jako aktivní sportovec a pokračuje v tom i nyní jako funkcionář. 

    Jiří Bělohlávek - Další z bývalých žáků školy – vykonává již delší dobu funkci předsedy Klubu neslyšících sportovců Brno. 

    PřehledJe zajímavé zmínit se, aspoň v přehledu, o některých žácích, kteří na hrách získali nejvíce medailí: 

Chlapci: Roman Kaut (5 zlatých + 1 stříbrná), Milan Meluš (4+2), Josef Jeřábek (3 + 2), Jiří Řehoř (2 + 0), Jan Růžička (1 + 3), Petr Kaut (1 + 2) a mnoho dalších s jednou medailí. 

Dívky: nejúspěšnější byla Alena Weissová (4 zlaté), její sestra Irena (3 + 2), Zdenka Gregorová (2 + 2), Jana Smolíková (1 + 2), Martina Kopečná a Simona Svítková s jednou zlatou a dalších sedm dívek s medailemi za druhé nebo třetí místo. 

V kolektivních sportech se naše škola vždy umisťovala v první polovině zúčastněných škol. Výsledky, které od I. do XL. ročníku v roce 2004 zpracovával Mgr. Jan Kratochvíl, jsou zveřejněny v tabulkách. Celý archiv je uložen v MŠ a ZŠ v Kyjově. Zbývající výsledky má k dispozici pan Petr Kaut. 


Autoři: 

Žáci 4. - 8.ročníku ZŠ + tety Mgr. Miroslava Šotová, Mgr. Eva Lacinová a Mgr. Radka Štěrbová

s laskavým přispěním a svolením p. Jana Kratochvíla a p. Radka Probošta

Fakta, dokumentaci a fotografie k tomuto dílku poskytl ze svého soukromého archivu a vzpomínek bývalý ředitel školy p. Mgr. Jan Kratochvíl.


Tým 100 let českého sportu, 27.07.2018