_05A2451.jpg

AAS ČR představila projekt 100 let českého sportu

Asociace amatérských sportů ČR ve středu 11. dubna 2018 oficiálně představila velký projekt s názvem „100 let českého sportu“, který pořádá u příležitosti stého výročí založení samostatného československého státu. Projekt odstartoval už 1. února a potrvá celý rok. Svým zaměřením je v první fázi zacílen na děti, konkrétně na žáky a žákyně základních a středních škol. Chce mezi nimi vzbudit zájem o sport, formou soutěže je přivést k tomu, aby si sami našli cestu ke sportu skrze jeho historii, hrdost na české úspěchy a objevení vlastních vzorů. „Úvodní fáze projektu 100 let českého sportu je koncipována jako soutěž, ve které děti hledají a bádají v historii českého sportu od roku 1918 do roku 2018. To, co hledají, je určeno osmi kategoriemi. Hlavní kategorií je Sportovec českého století,“ vysvětlil Milan Kočí, výkonný předseda Asociace amatérských sportů ČR (AAS ČR).

Dalšími soutěžními kategoriemi jsou:

▪ NEJ kolektiv českého sportu

NEJ sportovní událost

NEJ stavba českého sportu

NEJ osobnost českého sportu

NEJ rekord českého sportu

NEJ výrok či gesto českého sportu

NEJ vynález či inovace v českém sportu    



 

V těchto kategoriích děti postupně hledají, vybírají témata, která zpracovávají do soutěžních projektů. Soutěž se koná po celé České republice, je rozdělena do 14 krajů a přihlásit se do ní může každá základní nebo střední škola. Projekty (text a k němu foto nebo video) školní týmy nahrávají prostřednictvím administračního systému, který pro ně AAS ČR vytvořila na webové adrese www.100letsportu.cz. Organizátoři se snaží, aby děti nehledaly informace jen na internetu, ale skutečně bádaly. Asociace proto oceňuje, když soutěžní projekty děti postaví na faktech, které hledají v místních kronikách, novinách a archivech.

 

„Cílem našeho projektu nejsou jen očekávatelné nominace typu Emil Zátopek, Věra Čáslavská a Jaromír Jágr coby sportovci českého století. Chceme také objevovat zapomenuté sportovce, sportovní události a činy, protože věříme, že je jich v naší historii mnoho,“ dodává Milan Kočí s tím, že v každém kraji získá vítězná škola finanční dar 25 tisíc korun. „Dlouhodobě se snažíme podporovat sport na školách i touto formou pomoci, u takto velkého projektu to nebude jinak. Školy si mohou nakoupit vybavení do tělocvičny, na hřiště a podobně.“

 

K poslednímu červnovému dni pak bude soutěžní část na základních a středních školách uzavřena a začne vyhodnocování, ale také příprava na další část. Tou bude celorepubliková anketa, která proběhne v září a říjnu a ve které bude široká veřejnost vybírat z nominací ve všech osmi kategoriích. Nominace z větší části zajistí právě žáci a žákyně z celé republiky svými nejúspěšnějšími projekty. Vedle veřejnosti, která bude hlasovat online na speciální webové stránce, bude svoje vítěze vybírat také odborná porota složená ze slavných sportovců, trenérů, funkcionářů a novinářů.



 

V této porotě by měli usednout i tři sportovní ambasadoři, kteří už v tuto chvíli podporují projekt 100 let českého sportu, což dnes dokázali i osobní účastí na představovací akci v Praze. Těmito ambasadory jsou Kateřina Neumannová, Roman Šebrle a Radek Štěpánek, žijící legendy českého sportu.

 

„Česká sportovní historie je neuvěřitelná vzhledem k tomu, jak malý jsme národ. Byla jsem osobně u toho, když se v rámci přípravy olympijské kolekce velmi akcentovala ta stovka, tedy sto let od vzniku samostatného československého státu. A jsem ráda, že právě sportovci se tak silně hlásí k propagaci tohoto výročí. Když budeme děti učit, jak bohatou sportovní historii máme, tak věřím, že budeme mít i bohatou sportovní budoucnost,“ okomentovala projekt Kateřina Neumannová.

 

Radek Štěpánek význam projektu 100 let českého sportu popsal následovně: „Myslím si, že každý sportovec, kterému se v jeho sportu podařilo něčeho dosáhnout, často čerpal právě z této historie. Já jsem měl třeba vždy heslo, že historie už všechno dokázala. Pro naši sportovní budoucnost je proto i tato slavná česká minulost klíčová. Doufám, že se co nejvíce dětí této bohaté historie chytí a až se bude slavit dvě stě let, bude sláva českého sportu ve světě minimálně stejná jako dnes.“



 

Svůj pohled k významu projektu přidal také Roman Šebrle: „Sport je jedna z nejlepších cest životem, protože mladé lidi učí, že musí respektovat soupeře, musí se naučit pravidla a určitému režimu. Všechny tyto vlastnosti si potom přenášejí i do osobního a pracovního života. A to je nenaučí žádný youtuber nebo bloger. Je dobré připomínat, že jsme vždy měli dobré a úspěšné sportovce a já jsem rád, že podobné akce vznikají a vždy se jich rád budu účastnit.“    


Kontakt pro média:

Petr Vurbs

PR manažer Asociace amatérských sportů ČR

Tel.: 604 786 500

 


Petr Vurbs, 13.04.2018